Ağlayan Çocuğa Nasıl Yaklaşılır?

  • İsteklerini Ağlayarak Yaptıran Çocuğa Nasıl Yaklaşılır?

Bebekler dünyaya geldikleri andan sonra çevresindeki insanlarla iletişim kurmak için ağlama yöntemini kullanır. Acıkan, uykusu gelen, gazı olan ve altı kirlenen çocuk tüm ihtiyaçlarını ağlayarak dile getirir. Ağlayarak anne ve babasına benim bir sıkıntım var benim sıkıntımı gider mesajı verirler. Anne ve babalar bebeklerin ağlaması konusunda sakin olmalıdır. Ağlama bebekler için doğal bir durumdur. İhtiyaçları ve sıkıntısı giderilen bebek ağlamayı kesecektir. Asıl sorun bebeklerin ağlamamasıdır. Bebekler ağlamasa bir sorunu ve sıkıntısı olduğunu nasıl anlayacaktınız?

Bebeklik dönenimde görülen bu durum çocukluk döneminde de devam ediyorsa işte o zaman sıkıntılı bir durum var demektir. Çocuklar bebeklikte öğrendikleri bu davranışı devam ettirmek ister. Çünkü bebeklik döneminde bu davranış pekiştirilmiş artık bir alışkanlık haline gelmiştir. Her ağladığında istekleri yerine gelen prens ve prenseslerimiz bu düzenin hep böyle devam etmesini ister. Anne ve babalar çocukların ağlamasına boyun eğip çocukların gözyaşlarına teslim olurlar. Bu durumda sözü geçmeyen bir anne ve arsız bir çocuk profili ortaya çıkar.

Çocuklar isteklerini ağlayarak yaptırmaya devam ediyorlarsa uzmanlar çocuklara şu şekilde yaklaşılmasını tavsiye ediyor:

  1. 0-2 yaş gurubu çocuklar nesnelere dokunarak ağzına alarak nesneleri tanımaya çalışırlar. Eline aldıkları bir nesneyi bırakmak istemezler. İmkanı yok o nesneyi elinden alamazsınız. Elinden aldığınız zaman ağlarlar. Böyle durumda çocuğun eline başka bir nesne vererek ağlama davranışını kesebilirsiniz. Çocuğun dikkatini ve ilgisini başka bir nesneye çekmelisiniz. Teslim olmak o nesneyi eline vermek çocuğa ağlama davranışını artık bir koz olarak kullanmayı öğretecektir. Benzer durumlarda hep ağlayarak isteklerini size kabul ettirecektir.
  2. Çocuğa karşı engelleyici ve baskıcı olmayın. Kurallarınız ve sınırlarınız mutlaka olsun. Çocuk ağlıyor diye kural ve sınırları ihlal etmeyin. Siz böyle davrandığınız sürece çocuğa bir daha engel ve sınır koyamazsınız. Koysanız da çocuk sizin kural ve engellerinizi sürekli ağlayarak aşacaktır.
  3. Söz ve eylemlerinizde net olmaya özen gösterin. Esneklik kurallardan taviz vermeyi gerektirir. Esneklik çocuk ağladığı için değil siz uygun gördüğünüz için yapılmalıdır. Çocuk ağlayarak emellerine ulaştığını anlamamalıdır.
  4. Tehdit etmeyin. Bir daha böyle yaparsan diye başlayan kelimeler kullanmayın. Tehdit edip davranış sergilendiğinde herhangi bir yaptırım yapmıyorsanız çocuk sizi artık ciddiye almaz. İnandırıcılığınız kalmaz.
  5. Tutarlı olun. Kurallar her zaman aynı olmalıdır. Bir gün hoş gördüğünüz bir davranışı bir başka gün cezalandırmayın. Tutarsızlık çocukların nerede nasıl davranması gerektiği bilincinin sarsılmasına neden olur. Çocuğu ağlatmamak adına verilen bütün esneklikler ve tavizler size ileride benzer davranışlarda olumsuz bir koz olarak dönecektir. Çocuk ağlamasın diye isteklerini yerine getirmek otoritenizi sarsar ipleri sizden alıp çocuğun eline verir. Anne ve baba ortak hareket etmelidir. Aksi taktirde çocuk anne ve babaya farklı yaklaşım sergileyecektir.

4 total views, 1 views today