Anaokulu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anaokulu seçimi her anne ve baba için zor bir seçim süreci olmuştur. Eve en yakın anaokulu en doğru seçimdir anlayışından çıkmanız gerekir. Uzmanlar anaokulu seçerken anne ve babaların şu hususlara dikkat etmesini tavsiye ediyor:

 1. Beklentilerinizi bir kâğıda yazın. Listede çocuğunuzun ilgi alanlarına da yer verin. Listeyi karşılaştırıp beklentileri karşılayan kurumları tercih etmelisiniz.
 2. Okulu incelemek için eşinizle birlikte okula yarım saat erken gidin. En ideal vakit sabahlarıdır. İlk gidişinizde çocuğunuzu okula götürmeyin. Çocuğunuzun etkisinde kalıp sağlıklı tercih yapamazsınız. Hazırladığınız listeyle okulun sahip olduğu imkânları karşılaştırın.
 3. Öğretmen ve öğrenci oranına dikkat edin. 2-3 yaş grubu için 1 öğretmen en fazla 7 kişilik guruba bakmalıdır. Daha büyük guruplar için 1 öğretmen 12 öğrenciye bakmalıdır. Kalabalık sınıflarda çocuklarınıza iyi eğitim verilemez. Öğretmen çocuklara verimli olamaz.
 4. Ders programın içeriği çocuğun zihinsel, duygusal, sosyal, fiziksel ve psikomotor yapısını geliştirici özellikte olmalıdır. Okul çocukların ilgi alanına hitap edecek şekilde ayarlanmış olmalıdır.
 5. Çocuğun okula geliş ve gidişini hesap edin. Seçim yaparken evinize yakın olana öncelik vermeye çalışın. Tek kriteriniz yakınlık ve uzaklık olmasın. Uzak okullara gitmek için çocuk erken kalkmalı, yolculuk sırasında çocuğunuz yorulabilir. Uykusuz kalan çocuk verimsiz bir eğitim öğretim dönemi geçirir. Yolda geçirilen zamanı kısaltmaya çalışın.
 6. Mekan çocuk için sevimli ve güvenli olmalıdır. Ortamın temiz ve ferah olması gerekir. Bahçesi geniş ve güneş alan bir yer olmalıdır. Okul mümkünse tek katlı olmalıdır. Merdivenleri varsa korkuluk olmalıdır. Mobilyalar sabitlenmiş olmalıdır. Çocuğunuzu tehlikeye sokacak unsurlar çevrede olmaması gerekir. Bina içinde oyun alanları olmalıdır. Çocuklar için çevre güvenliği sağlanmış olmalıdır.
 7. Okulda disiplin eğitimi veriliyor mu? Çocuklar için konulmuş ortak kurallar bulunmalıdır. Tuvaleti temiz tutalım, yerlere çöp atmayalım gibi kurallar konuşmuş olmalıdır. Kurallar uyulmadığı zaman mutlaka bir yaptırım olmalıdır.
 8. Okulda sağlık sorunları ile karşılaşıldığı zaman neler yapıldığına dikkat edin. Çocukların gelişimleri takip ediliyor mu? Okulda herhangi bir sağlık uzmanı var mı? Acil durumlarda ilk müdahaleyi kim yapıyor? Beslenme ve sağlık konusunda ailelere bilgi veriliyor mu? Okul temizlik ve hijyen kurallarına ne kadar uyuluyor? Gerekli durumlarda okul ambulans ihtiyacını nasıl karşılıyor? Gibi sorular cevaplandırılmalıdır.
 9. Çocuklara rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri veriliyor mu? Okulda bu alanda uzman eğitimli birisi var mı? Çocuklara profesyonel yaklaşan bir uzmanın okulda bulunması okulun en büyük artısıdır.
 10. Okulda acil durum için hangi önlemler alınıyor? Deprem, yangın ve sel gibi durumlar için okul binasını boşaltma planı var mı? Tatbikatlar ne sıklıkla yapılıyor?
 11. Okulda kültür, sanat faaliyetlerine ne kadar önem veriyor. Çocuklar ne sıklıkla sinema, tiyatro, müze, sergi ve gezi faaliyetlerine katılıyor. Farklı sanat dersleri için branş öğretmenleri okulda var mı? Okul çocuğun sanat dallarını tanımasına ne kadar olanak hazırlıyor.
 12. Okula kayıt yaptırırken çocuğunuzu okula götürün. Kayda beraber gitmeniz çocuğun okula uyum sürecini kolaylaştırır. Okula kayıta çocuğu götürmemeniz artık onu sevmediğinizi düşünmesine neden olur. Çocuğunuzla birlikte okulu ziyaret edin. Çocuğunuza okulun her tarafını gezdirin. Çocuğunuz okulu sevmediyse sevmeme nedenini kendisine sorun. Çocuğu okuldan soğutan nedenleri ortadan kaldırmaya çalışın. Okulla ilgili çocuğun yanında kesinlikle olumsuz cümleler kullanmayın. Okulun paralı olduğunu ve okula para ödendiğini çocuğun yanında söylemeyin. Okula ilişkin olumlu tutum geliştirmesi için çocuğunuza destek olun.

360 total views, 10 views today