Anaokuluna Başlama Yaşı

  • Okul Öncesi Eğitimine Başlamak İçin En Uygun Yaş Nedir?

Çocuk okul öncesi eğitimle birlikte dış dünya ile tanışır. Ailesinden hiç ayrılmayan anne ve babasının bir tanesi olan çocuklar okul öncesi eğitimle birlikte toplum içine karışır. Çevresindeki insanları tanımaya başlar. Çocukların okulla tanışma yaşı her zaman gündem konusu olmuş ve tartışılmıştır. Kimi uzmanlar okula başlama yaşını 2-3 yaş olarak belirlerken kimi uzman bunun 3-4 olması gerektiğini savunmaktadır.

  • Okula Hazır Çocuk Nasıl Anlaşılır?

Çocuğun anaokuluna başlama yaşını çocuğun gelişim düzeyi belirler. Okula hazır olan 2-3 yaş gurubu çocuklar okula gönderilebilir. Hazır olma yaşı her çocuk için standart değildir. Çocuğun anne ve babadan ayrı kalmaya alışkın olması gerekir. Ayrılık korkusu ve kaygısı yaşayan çocukların okula uyumu her zaman sorun olmuştur. Çocuk ihtiyaçlarını konuşarak dile getirebilecek düzeyde olması gerekir. Çocuk tuvalet eğitimini kazanmış olmalıdır. Aksi takdirde okulda sorun yaşayacaktır. Yaşıtlarının arasında bezli dolaşmak çocuğu psikolojik açıdan bozacaktır. Günlük temizlik alışkanlığını kazanmış olması gerekir. Basit komutları izleyebilmesi gerekir. Yürüme, koşma gibi kaba motor becerilerini kazanmış olması gerekir. Çocukların kapasitesi iyi değerlendirilip okula hazır olup olmadığı belirlenmelidir.

  • Anne ve Babalara Öneriler

Çocuklar 3 yaşına geldiğinde çocuğun sağlıklı bir eğitim sürmesi için mutlaka okul öncesi eğitim almalıdır. Eğitime ilk etapta yarım gün başlayın. Tam güne çocuk 5 yaşına geldiği zaman geçebilirsiniz. Çocuklar ilk defa okula gittiğinde sizden ayrılmakta zorlanabilir. Bu zor süreçte çocuğun yanında yer alıp okula uyum sağlamasını kolaylaştırın. Çocuğu belli zaman aralıklarında okulda ziyaret edin. Alışma sürecinde anne kademeli olarak uzaklaşmalıdır. Çocuğun okula alışması için tüm aile üyeleri kararlı bir tutum içinde olmalıdır. Çocuğa ödün vermeyin. Çocuklar çelişkili tutumlar sergileyerek okula gitmek istemeyebilir.  Çocukta okul fobisinin oluşmaması için anaokuluna başlama zamanı doğru yapılmalıdır. Alınan kararlar zamanında uygulanmalıdır. Okul öncesi kurumlar çocuklar için barınak değil eğitim yuvası olmalıdır. Amaç çocuğu oyalamak değil çocuğun verimli zaman geçirmesini sağlamaktır. Bu yüzden anne ve baba olarak çocuklarınıza kaliteli anaokulları seçmelisiniz. Kurumun programı, fiziki şartları ve koşulları incelenerek doğru kararlar vermelisiniz.

1 total views, 1 views today

Add a Comment