Anokullarında Dil Eğitiminin Önemi

Globalleşen dünyada yabancı dil eğitimi gün geçtikçe önem kazanmaya başladı. Yabancı dil öğrenmek için artık çok fazla enerji harcamaya başladık. Yabancı dil bilmek bize toplumsal hayatta birçok açıdan olumlu katkılar sağlıyor. Yabancı dil bilmenin bireyin yaşamına katkıları şunlardır:

1-KİŞİSEL YARARLARI: Yabancı dil bilen insanlar yabancı kültürden insanlarla iletişim kurabilir. Çeşitli bilgi kaynaklarından faydalanabilir. Fırsatlar doğrultusunda kendini geliştirebilir. Değişen dünya standartlarına daha kolay ayak uydurabilir.

2-ZİHİNSEL YARARLARI: İyi derecede İngilizce bilen insanların beyinleri daha iyi çalışır. Kendilerini daha iyi ifade edebilirler. Problem çözme yetenekleri gelişmiştir. Olaylar arasında daha kolay bağlantı kurabilirler. Kelimeleri daha etkili ve düzgün kurabilirler.

3-AKADEMİK YARARLARI: Yabancı dilin çocuklar üzerinde dil ve okuma yeteneğini olumsuz etkileyeceği yönünde endişe taşınır. Yapılan araştırmalarda bu endişenin yersiz olduğu ortaya çıkmıştır. Yabancı dil bilen çocukların zeka ve yetenek testleri bilmeyenlere göre daha yüksek çıkmıştır. Sözel ifade, yaratıcılık, sorunlara pratik çözümler üretme becerileri gelişmiştir. Tüm bunlar bireyin akademik başarısına olumlu yönde katkı sağlar.

  • Yabancı Dil Eğitimine Kaç Yaşında Başlanmalı

Uzmanlar yabancı dil eğitimine mümkün olduğunca erken yaşlarda başlanması gerektiğini ifade ettiler. Biyolojik kaynaklı araştırmalar beynin erken yaşlarda daha hızlı çalıştığını öğrenmenin erken yaşlarda daha kalıcı ve hızlı olacağı sonucu ortaya çıkmıştır. Yabancı dil eğitimi beyin gelişimi tamamlanmadan yani ergenlikten önce alınması gerektiğini uzmanlar açıkladı. Beyin gelişimi tamamlandıktan sonra alınan yabancı dil eğitiminde cümle kurmada yanlışlar ve telaffuz hataları ömür boyu devam etmektedir.

  • Yabancı Dil Eğitiminde Ailelerin Yaşadığı Kaygı Durumları
  • Ana dil dışında farklı bir dili erken yaşta öğrenmek çocuğun dil gelişimine zarar vereceği endişesi taşınır. Uzmanlar erken yaşta yabancı dil öğrenmenin çocuğun dil gelişimine olumsuz yönde katkı sağlamayacağını yaptığı araştırma ve incelemelerde ortaya koydu. Yabancı dil öğrenirken beyin iki farklı dil öğrenimini birbirinden ayırt etmiyor ve iki dilin gelişimi paralel bir şekilde gelişir. Çocuğun yabancı dil öğrenmesi anadil gelişimine engel olmaz. Tam tersi yabancı dil öğrenimi anadil gelişimine olumlu yönde katkı sağlar.
  • Erken yaşta verilen dil eğitimi çocuğun dil öğrenmeye olan ilgisi azalabilir endişesi anne ve babaların yaşadığı bir diğer endişe türüdür. Çocuklarda var olan merak duygusunu dil eğitimi için elverişli hale getirebilirsiniz. Çocuğu yabancı dil eğitimi konusunda zorlamayın. Zorlandığını hisseden çocuk yeni bir dil öğrenmekten soğur. Bu yüzden dil öğrenim konusunu akışına bırakmalısınız. Çocuğun içinden geliyorsa bu eğitimi almasını sağlamalısınız. Yabancı dil eğitimini zorunlu değil seçmeli hale getirmelisiniz.
  • Çocukta Yabancı Dil Öğrenme İsteğini Arttırmak İçin Neler Yapabilirsiniz:

Yabancı dil eğitim konusunda çocuğun ilgi alanlarını yakalayıp dil eğitiminde bu ilgi alanlarını kullanın. Çocuk sürekli oyuncak taşıtlarla oynuyorsa çocuğunuza o yabancı taşıtların İngilizcesini oyun oynayarak öğretebilirsiniz. Çocuğunuza yabancı dil müzikler ve filmler izletin. Bu yöntem pasif bir yöntem gibi dursa da yabancı dil için çocuklarda kulak dolgunluğu oluşur. Yabancı dil şarkı ve tekerleme söyleyin. Yabancı dil öğreten boyama ve hikaye kitapları alın. Çocukla birlikte siz de öğrenme sürecine dahil olun. Çocuk için birlikte yaptığınız her etkinlik çocuğa heyecan verecek öğrenme şevkini arttıracaktır. Yabancı dil öğrenen çocuğunuzun olumlu davranışları için sürekli olumlu pekiştireçler verin. Onu tebrik edip ödüllendirin. Başarılarını destekleyin. Başarısız olduğu zaman yanında yer alın ve ona rehber olun.

324 total views, 12 views today