Çocuğa Sınır Nasıl Konur?

Çocuklara Sınır Koymak

Çocukların sağlıklı bir gelişim sürmeleri için çocuklara sınır koymak gerekir. Sınırlar kurallar konularak belirlenir. Kurallar çocuklara sorumluluk kazandırır ve çocukları güvende tutar.

Çocuklara kural koyarken bazı hususlara dikkat etmek gerekir:

1-NEDENİ AÇIKLA: Çocuklara kural koyduğunuz zaman kuralın konulma nedenini açıklayın. Kural neden konuldu. Kurala uyulmadığında ne gibi sıkıntılar ortaya çıkar? Kurala uyulmadığında ne gibi yaptırımlar olacak? Kuralın konulma mantığını iyi kavrayan çocuklar kurala uyar. Otoriteden korktuğu için kurala uyan birey ise otorite olmadığı zamanlarda kuralı ihlal ederler. Çocuğunuza bir video oyunu oynamasına izin vermediğiniz anda bu oyunun senin yaşındaki çocuklar için iyi olmadığını düşündüğüm için oynamana izin vermiyorum diyerek açıklama yapılmalıdır.

2-YAŞI GÖZ ÖNÜNE ALIN: Kural koyma yaşını göz önünde bulundurun. 3 yaşındaki çocuklar 6 kuraldan fazlasını hatırlamaz. Yaş ilerledikçe kurallar üzerinde düzenleme yapmalısınız.

3-KORKUTMAYIN: Kural koyarken çocuğu korkutmayın. Denize giren çocuğa kolluk simit takmazsan boğulursun gibi söylemler çocuğu korkutur. Kolluk seni su üstünde tutar böylece daha rahat hareket edersiniz şeklinde açıklama yapılmalıdır.

4-TEHDİT ETMEYİN: Kurallara uymazsan şöyle olur şeklinde tehditler çocuğun kuralları içselleştirmesini engeller. Kurallara uyulmadığı zaman çocuğa mutlaka bir yaptırımı olmalıdır. Bunu kuralı koyarken söylemek gerekir. Söylerken söyleme tarzına ve üsluba dikkat etmek gerekir. Tehdit ederek, korkutarak değil sevgi ve anlayışla çocuğa anlatılmalıdır. Kuralı çiğneyen çocuğu önce uyarın. Aynı davranışı bir daha tekrar ederse karşılaşacağı yaptırımları söyleyin.

5-TUTARLI OLUN: Kuralları ve sonuçlarını uygularken tutarlı olmalısınız. Kuralları esnettiğiniz an o kural artık devre dışı kalır. Her zaman aynı tavrı sergilemelisiniz. Olumsuz bir davranışa bir gün sert davranıp diğer gün yumuşak davranmak otorite boşluğuna neden olur. Kural ve sonuçları uygularsanız koyduğunuz kurallar çocukta içselleşir.

6-KİŞİLİĞE SALDIRMAYIN: Kuralları çiğneyen çocuğun davranışını eleştirin. Davranışa kızıp çocuğun kişiliğine saldırmayın. Sen yaramazsın, kötü çocuksun gibi cümleler çocukların özgüvenine zarar verir. Bu yaptığın davranışı uygun bulmuyorum, bir daha bunu tekrar etme, böyle yaparak beni ne kadar üzdüğünün farkında mısın gibi cümleler çocuğun öz benliğini zedelemez. Böyle yaparsan küserim gibi cümleler tehdit içerir. Çocuk o davranışı yanlış olduğu için değil sizin ona küsmemeniz için yapmaz. Bu da çocuk üzerinde büyük psikolojik baskı yaratır.

7-ÖDÜLLENDİRİN: Kurallara uyulduğu takdirde arada ödüllendirmeler yapın. Ödüllendirirken dikkatli olmak gerekir. Her olumlu davranış ödüllendirilirse belli bir süre sonra ödüle ulaşmak için davranış sergilenir. Çocukta ciddi bir ödül beklentisi oluşur. Ödül alamayan çocuk hayal kırıklığına uğrar. Davranışa yön veren ödül devre dışı olup asıl amaç haline gelir. Ödül verirken her davranış sonrası değil değişken sayıda davranış sonrası verilmelidir. Çocuk ne zaman ödül alacağını bilmemelidir. Ödül bir nevi çocuk için sürpriz olmalıdır.

3 total views, 1 views today