Çocuklar Kreşe Ne Zaman Gönderilmeli?

  • Çocuklar Kreşe Neden ve Ne Zaman Başlamalı?

Çocukların sosyalleşmesi 3 yaşından sonra başlar. Bu dönemde çocuk anaokulu ve kreşe başlar. Anaokulu ve kreş çocukların sosyal ve fiziksel açıdan gelişimine olumlu katkılar sağlar. Kreşe başlama konusu ebeveynler için her zaman tartışma konusu olmuştur. Uzmanlar kreşe başlama için ideal yaşın 3 olduğunu söylüyorlar. Çocuklar 3 yaşına kadar birebir ilgi ve bakıma ihtiyaç duyarlar. 3 yaşından sonra çocuklar çevreyi ayırt edip sosyal kimliklerini kazanmaya başlarlar. 3 yaşından sonra çocuklar sağlıklı iletişim kurmaya başlar.

  • Kreş ortamının çocuğa katkıları

1-SAĞLIKLI SOSYALLEŞME: 3 Yaş çocuk için sosyalleşme çağıdır. Bu dönemde çocuk zengin çevresel uyaranlara ihtiyaç duyar. Okul öncesi eğitim olarak adlandırılan bu dönemde kreş ortamları çocukların duygusal ve zihinsel gelişimlerine önemli katkılar sağlar. Çocuklar akranları ile oynamak iletişim kurmak ister. Kreş çocukların bu ihtiyaçları için uygun ortamlar ve zamanlar yaratır.

2-YAŞA UYGUN ÇEVRE: Çocuklar için kendi yaşına uygun sosyal ortamlar hazırlamak gerekir. Ev ortamında bunu hazırlamak zordur. Kreşler çocuklar için uygun öğrenme ortamı hazırlar. Çocuklar eğlenir, enerjilerini boşaltır, akranları ile hoş vakitler geçirir ve sosyalleşir. Çocuk açısından sosyal ortam hazırlayan kreşler çocuklara işbirliği içinde çalışmayı, yardımlaşmayı, paylaşmayı ve dayanışmayı öğretir. Kreş çocuklar için en uygun sosyal ortamdır.

3-AYRILIK KAYGISINI YOK EDER: Çocuklar kreş döneminde ayrılık kaygısını aşarlar. Böylece ilkokul yıllarında çocuklar okula daha kolay uyum sağlar. Kreş ortamı ayrılık kaygısını aşmak için çocuklara güzel imkanlar sunar. Çocuk anne ve babasından ilk defa ayrılır. Anne ve babaya bağlılık kreşle birlikte azalır. Kreş ortamı çocukların yapısını değiştirmeye yardımcı olur.

4-GÜVEN DUYGUSU GELİŞİR: Çocukların güven duygusu kreş ile gelişmeye başlar. Yakınlık ve güven duygusu kreş ile gelişir. Çocuk anne ve babasından ayrı kalmayı, kreşte öğretmenlerine güvenmeyi öğrenir.

5-YENİ ŞEYLER ÖĞRENİR: Çocuklar kreşte her gün yeni şeyler öğrenir. Öğrenme de bir ihtiyaçtır. Kreş ortamı çocukların bu ihtiyacını giderir. Sınıf içi etkinliklerle çocuklar oynayarak eğlenerek yeni şeyler öğrenir. Bilmediği insanlar arasında iletişim becerileri gelişir. Duygusal ve fiziksel yetilerini sosyal ortamda şekillendirir.

198 total views, 2 views today