Çocuklara Düzenli Olma Nasıl Öğretilir

Çocuklara Düzenli Olmayı Öğretmenin Yolları

Çocuklara düzenli olma alışkanlığı kazandırmak sanıldığı gibi zor bir iş değildir. Düzenli olmak bireye hayatta başarı ve mutluluk getirir. Düzensiz çocukların hayatını düzene sokmaları zordur. Ağaç yaşken eğilir. Bu yüzden çocuklara düzenli olma alışkanlığı küçük yaşta kazandırılır. Düzenli çocuklar yurtta, öğrenci evinde, evlilik hayatında daha az sorun yaşarlar. Yaşadığı yerin temiz olması insanın moralini yükseltir ve kendini iyi hissetmesini sağlar. Çocuğa düzenli olmayı öğretirken ilk işlem olarak çocuğa sabretmesini öğretmenlisiniz. Kabına sığmayan ve sabırsız çocuklara düzenli olma alışkanlığı öğretmek zaman alır. Dağınık çocuğa aşırı hoşgörü ya da çok fazla sert tepki vermek doğru değildir. Çocuğa düzeni öğretmek isteyen ebeveynin ilk önce düzenli olarak çocuğa örnek olması gerekir. Çocuklara küçük yaşta bazı kurallar öğretilmesi gerekir. Küçük yaştan itibaren çocuklara görev ve sorumluluklar verilmelidir. Yaşının ve gücünün üstünde görev vermek çocuğu işten soğutup özgüvenini sarsabilir.

Çocuklar dağınıklık içinde yaşamaktan rahatsız olmaz. Bu durumu bir sorun olarak görmedikleri için dağınık olmak uzun süre bireyin davranış biçimi haline gelir. Bu anlamda bireye dağınık durumdan rahatsızlık duyması için çalışmalar yapılır. Dağınıklığı bir sorun olarak görmesi için farkındalık çalışması yapılır. Düzenli olmanın hayatına yapabileceği katkıları çocuğa göstermek gerekir. Çocuğun yaptığı işi beğenmemek ve tekrar yapmasını istemek çocukta bir şeyler yapma hevesini kırar. Nasıl olsa annem babam yaptığım işi beğenmiyor deyip bütün işleri bırakıp boşvermişci bir yapıya bürünebilir. Yapılan her olumlu davranış mutlaka uygun bir biçimde ödüllendirilmelidir. Düzenli olma işini oyunlaştırın. Oyun oynayarak çocuklar hem eğlenir hem de öğrenir. Çocuklar keyif aldığı işlerde başarılı olur. Şikâyet etmek, söylenmek, azarlamak, kıyaslama yapmak, dövmek, tehdit etmek doğru yaklaşım değildir. Tüm bu yaklaşımlar çocukta düzenli olma alışkanlığının kalıcı hale gelmesinde etkili değildir.

Ödüllendirme, sevdiği bir şeyden mahrum bırakma, dışarı çıkmama cezası verme gibi yöntemler düzensiz olan çocuğa uygulanabilecek yaklaşımlardır. Düzenli olma konusunda çocuğa baskı yapmak doğru değildir. Baskı yapılan çocuk düzenli olma konusunda sizinle inatlaşabilir. Yapma denileni yapmak çocuklara büyük bir zevk verir. Yasaklar her zaman tatlı gelir. Küçük çocuklar her şeye dokunmak, ulaşmak ve nesneleri incelemek ister. Bu durum içindeki keşfetme ve merak arzularından kaynaklanır. Ortalık dağılmasın diye çocuktaki bu keşif ve merak duygusunun engellenmesi doğru değildir. Çocuklar dünyayı nesneler üzerinden algılarlar. Çocuklarda merak uyandıran nesnelere dokunmasına ve incelemesine izin vermelisiniz. Çocuğun işi bitince bıraktığı nesneyi birlikte yerinden kaldırarak düzenli olma konusunda çocuğa örnek olabilirsiniz. Düzen konusunda çocuğa karşı net ve açık olmanız gerekir. Çocuk sizin ne istediğinizi bilmeyebilir. Çocuğa anlatmak ve göstermek zorundasınız. Çocuğa düzenli olma konusunda yardımcı olmalısınız. Çocuklara rehber ve iyi bir model olmalısınız. Çocuklara motive edici sözler söylemelisiniz.

Çocuklara düzenli olmayı öğretmek için çocuklara ait özel bir alanın olması gerekir. Çocuğunuza ait bir oda varsa bütün oyuncakları bu odaya koymalısınız. Oyuncakları ile sadece odasında oynamasına izin vermelisiniz. Bütün oyuncakları ile oynamasına izin vermeyin. En çok oynadığı oyuncaklarla oynamasına izin verin. Oyuncaklarla işi bittiği zaman yerine koymasını sağlayın. Odasını toplamadan düzeltmeden uyumasına, yemek yemesine ve dışarı çıkmasına izin vermeyin. Çocuğa yardımcı olmak adına onun adına odasını ve dağıttığı şeyleri toplamak doğru bir yaklaşım değildir. Bu durum çocuğunuzu tembelliğe itecektir. Bütün işleri sizin yapmanızı bekleyecektir. Bu da çocuğunuzun bağımlı bir kişiliğe kavuşmasına neden olacaktır.

378 total views, 17 views today