Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

  • Tuvalet Eğitimi Nedir?

Tuvalet eğitimi bireye kazandırılması gereken önemli becerilerden birisidir. Tuvalet eğitimine çocuğun hazır olduğu bir dönemde başlanmalıdır. Hatalı zamanlama çocuğun tuvalet eğitiminde zarar görmesine neden olur. Bu zarar çocuğun benlik bütünlüğüne ve psikolojik yapısına zarar verir. Çocuğun ömür boyu kişilik sorunu yaşamasına neden olur. Doğru zamanlama ve doğru yaklaşımla bu süreç sorunsuz aşılıp atlatılabilir. Tuvalet eğitimine hazır olan bireyler fizyolojik olarak kas gelişimini tamamlamış olması gerekir. Kendini ifade edebilecek düzeye erişmiş olan bireylere tuvalet eğitimi verilmelidir. Kişi hem sağlık hem de psikolojik olarak iyi bir dönemde olması gerekir.

Tuvalet eğitimi konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayan anne ve babalar için tuvalet eğitimi hep bir kabus olmuştur. Ne zaman tuvalet eğitimi vermeleri gerektiğini kestiremezler. Tuvalet eğitimi için uzmanların öngördüğü yaş aralığı 24-36 ay arası yani 2-3 yaş arasıdır. Erken dönemde başlamak, baskı kurmak çocuklarda fiziksel ve ruhsal sorunlara yol açar. Tuvalet eğimini hiç vermemek doğru değildir. Bazı anne ve babalar gamsızdır. Tuvaleti geldi mi söyler şeklinde boşvermişci yapıları çocukların tuvalet eğitim becerisini geriletir. Geç kalınmış eğitimde çocukta ruhsal ve fizyolojik sorunlara neden olur.


Çocuklarda çiş ve kaka kontrolü değişkenlik gösterir. Her çocuğun gelişim düzeyi aynı değildir. Gün içinde tuvaletini kontrol edebilmek gece kontrolünden önce gerçekleşir. Çocuklar 5 yaşına kadar çişini ve kakasını söyler duruma gelir. 3 yaş çocuk için önemli bir dönemdir. Çocuk bu dönemde sosyalleşmeye başlar. Kreş ve anaokuluna 3 yaşında başlar. Bu yüzden 3 yaşına kadar çocuğa tuvalet eğitimi verilmelidir. Diğer çocukların yanında bezli olmak, çiş ve kaka kontrolünü sağlayamamak çocukta ruhsal sorunlara yol açar.


* Çocuğun Tuvalet Eğitimine Hazır Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
• Yürümeye başladıysa,
• Basit emirleri yerine getirebiliyorsa,
• İsteklerini konuşarak anlatabiliyorsa,
• Kendi kendine basit giysileri çıkarabiliyorsa,
• Genellikle gün içinde 2-3 saat kuru kalabiliyorsa,
• Tuvalete çıktığı saatleri rutine binmişse,
• Altının ıslaklığından rahatsızlığını ifade edebiliyorsa,

Çocuk tuvalet eğitimi almaya hazır hale gelmiş demektir.

*Tuvalet Eğitimini Zorlaştıran Durumlar

  • Çocuk tuvalet eğitimine hazır olduğu konusunda bir belirti vermiyorsa
  • Çocukta kabızlık sorunu görülüyorsa
  • Çocuğun hayatında önemli değişikliklerin olması (bakıcı değişimi, ölüm, yeni kardeşin gelişi)
  • Tuvalet eğitimini veren kişinin gergin, sinirli olması
  • Tuvalet eğitimini birden fazla kişinin çocuğa vermeye çalışması

Çocuğun tuvalet eğitimini zorlaştırır.

  • Tuvalet eğitiminde anne-babanın rolü

Anne ve baba tuvalet eğitimi konusunda aceleci olmamalıdır. Sakin olmalı ve doğru bir şekilde çocuğa yaklaşmalıdır. Baskıcı ve zorlayıcı olmamalıdır. Tuvalet eğitimi konusunda uzman desteği almalıdır. Sabır bu dönemin en önemli anahtarıdır. Eğitim sabırla öfkelenmeden sakin bir şekilde verilmelidir. Aşırı tepki vermek doğru değildir. Tuvalet eğitimini reddeden çocukla inatlaşmamak gerekir. Tuvalet eğitimine siz hazır olduğunuzda değil çocuk hazır olduğunda başlanmalıdır.  Ebeveynin görevi; sorumluluğu tamamıyla almak değil, çocuğuna mümkün olduğunca destek olmak, yüreklendirici davranmaktır. Çocuğa uygun tepkiler vermek ve tuvalet ile ilgili geçen tüm kavramların önceden öğretilmesi gerekir.

5 total views, 1 views today