Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

  • Tuvalet Eğitimi Ne Zaman ve Nasıl Verilmeli?

Çocuklara tuvalet eğitimi verilmesi ile ilgili birçok farklı görüş ve uygulamalar mevcuttur. En kabul gören görüş çocuğun bireysel olarak tuvalet eğitimine hazır olması gerektiğini savunan çocuk merkezli eğitim anlayışıdır. Çocuklara tuvalet eğitimi verilmeden önce 2 soru mutlaka açıklığa kavuşturulmalıdır. Ne kadar erken başlanmalı ve bu süreçte ne kadar zorlayıcı olmalısınız? Ne zaman başlanması gerektiği konusunda birçok görüş bulunur. Kimi psikologlar çocuğun sosyal farkındalık kazandığında, kimi psikologsa konuşmaya başlayıp durumu izah edecek duruma gelince verilmesi gerektiğini savunmaktadır. Çocuk tuvalete güvenli bir şekilde oturabiliyorsa ve bezi 2 saat kuru kalabiliyorsa çocuk artık tuvalet eğitimine hazır anlamına gelir. Bu durumun oluşma zamanı çocuklarda değişkenlik gösterir. Gelişim dönemleri baz alındığında 18 ile 24 aylar arasında çocuğa tuvalet eğitimine verilmeye başlanmalıdır. Bu dönemde çocuklar tuvalet ile tanıştırılmalıdır.

  • Tuvalet Eğitimi Verilirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Tuvalet eğitimi verilirken takındığınız tavır önemlidir. Bu süreçte çocuğa karşı olumlu ve yapıcı bir tutum içinde olmalısınız. Zorlayıcı olmanız ve kızmanız çocuğun psikolojisini olumsuz etkiler. Çocuklar tuvalete oturmakla ilgili korkular besleyebilir. Bunun nedeni tuvaletin içine düşme korkusu ya da sifonun kendini içine çekeceği korkusu olabilir. Kendinden bir parçayı tuvalete bırakmak çocuğa korkutucu gelebilir. Tüm bu tepkileri anlamak ve sabır göstermek anne ve babaya düşer. Sen küçüksün diyerek çocuk adına yapılan tüm işlemler çocuğun özgüvenini olumsuz etkileyecek çocuk kendini yetersiz hissedecektir.

Tuvalet eğitimine 2 yaşında başlanır. Bu dönemde çocuklar bireyselliği ve bağımsızlığı yaşamak ister. İnatlaşmak, zorlamak, baskıcı tutum sergilemek çocukta intikam duygusunun oluşmasına neden olur. Bu durum çocuğun tuvalet eğitiminde geri kalmasına neden olur. Olumlu iletişim ile çocuğa tuvalet eğitim kazandırılabilir. Uyku, yemek gibi tuvalet alışkanlığının kazanılması içinde rutinler oluşturmalısınız. Çocuk sabah kalkar kalkmaz ve yatmadan önce mutlaka çocuğu tuvalete götürmek gerekir. Tuvaletini uygun biçimde yapan çocuğa ufak ödüller verin. Aşırı ödüllendirmeden kaçının. Tuvalet eğitimine erken yaşta başlamak bazı psikolojik sorunların oluşmasına neden olabilir. Çok erken başlamak çocukta uygunsuz dışkılanma problemlerine yol açar. Çok geç başlamak ise çocukta özgüven kaybına ve bağımsızlık beceri gelişiminin zayıflamasına neden olur. Tuvalet eğitimi konusunda çocuklar arasındaki bireysel farklılıklar dikkate alınmalıdır. Çocuk tuvalet eğitimine karşı tepki veriyorsa aşırı ısrarcı olmamak gerekir. Bu konuda çocuğun hazır olması beklenilmeli ve süreç bir müddet ertelenmelidir. Çocuklar kesinlikle tuvalet eğitimi konusunda kıyaslanmamalıdır. Her çocuk özeldir, değerlidir ve tektir. Gelişimde bireysel farklılıklar vardır. 

295 total views, 1 views today