Çocuklarda Dikkat Eksikliği


Odaklanma bir işe dikkatini verip 5 duyu organını o işe yönlendirebilme durumudur. Günümüzde artık çocukların dikkat süreleri gittikçe kısalmaya başladı. Aşırı uyaranla karşılaşan çocukların dikkat süreleri gün geçtikçe azalmaya başladı. Anne ve baba olarak evde çocukların dikkat eksikliğini gidermek için bir takım etkinlikler yapabilirsiniz. Uzmanlar çocukların odaklanma sorununu geliştirmek isteyen anne ve babalara şu tavsiyelerde bulunmaktadır:

  1. Oyuncaklarla gözlem yaptırın: Elinize çocuğunuzun en sevdiği oyuncağı alın. Bu oyuncağı 2 dakika incelemesi için elinizde tutun. Oyuncağı çocuğun göremeyeceği bir noktaya koyun. Çocuğunuzdan oyuncağın özelliklerini saymasını isteyin. Çocuklar bu etkinliğe yoğun ilgi gösterir. Bu etkinlik ile çocukların odaklanma sorununu çözebilirsiniz. Bu alıştırmayı farklı oyuncakları deneyerek yapabilirsiniz.
  2. Sese dikkat çekin: 1 dakika süreyle çocuğunuzun sessizce elinize odaklanmasını sağlayın. Odaklanma boyunca el çırpmasını söyleyin. Bunu başardığınız anda süreyi kademeli olarak arttırın.
  3. Sıralama yaptırın: Sıralama ile odaklanma arasında sıkı bir ilişki vardır. 3-5 maddelik yapılacak listesi hazırlayın. Çocuğunuz bunu 3 defa tekrar ederek söylemesini sağlayın. Bunu neden yaptığınızı da açıklayın. ‘Şimdi seninle buradaki şeyleri yapacağız ama önce senin bunları bana sırasıyla söylemeni istiyorum’ diyerek dikkatini çekin. İşlemi kolay yapıyorsa sondan başa doğru söylemesini isteyin.  Örneğin:

– Peçeteler masaya konulacak

– Kaşıklar tabakların yanına yerleştirilecek

– Sandalyeye oturulacak

– Su içilecek

– Yemek yenecek gibi

4. Oyunlarla odaklanmayı artırın: Çocukların yaşına uygun kart oyunları ile hafızasını güçlendirebilirsiniz. Fark bulmaca oyunu çocukların resmi odaklanmasını sağlar ve dikkat sürelerini geliştirir.

5. Heykel gibi durmaca oyunu oynayın: Kıpırdamadan oturmak odaklanmayı güçlendirir. 1 dakika süre ayarlayıp bu sürede hareket etmeden kıpırdamadan durmasını sağlayın. Önce siz hareket etmeden durun. Sonra çocuğunuzdan sizi taklit etmesini isteyin. Tüm saydığımız 5 etkinlik çocuğunuzun eğlenmesine ve odaklanma konusunda ciddi bir aşama kaydetmesini sağlar. Etkinlikleri bir ders verme havasında değil eğlenceli bir oyun havasında verirseniz amacınıza daha kolay ulaşabilirsiniz. Çocuklar oynayarak eğlenerek daha kolay öğrenirler. Oyun çocukların dikkatini toplamasını ve odaklanmasını kolaylaştırır.

2 total views, 1 views today