Çocuklarda Okul Korkusu Nasıl Aşılır

  • Okul Fobisi Nedir?

Okul fobisi çocuklarda yoğun olarak görülen duygulardan birisidir. Her 10 çocuktan 3ünde bu fobi görülür. Çocuklar okula gitmekten kaçınır. Bu durum çocuklarda akademik başarısızlığa ve sosyal beceri geriliğine neden olur. Okul fobisinin oluşmasında çocuğun aile baskısı önemli rol oynar. Çocuğun üzerine aşırı gitmek okul fobisini tetikler.

  • Okul Fobisi Olan Çocuklar Nasıl Davranır?

Okul fobisi olan çocuklar hasta olduklarını ileri sürerek okula gitmek istemezler. Okula gidecekleri zaman karın ağrısı ve mide bulantısı şikâyetlerinde bulunurlar. Başlarının ağrıdığını ileri sürüp ağlama krizleri geçirirler. Okul fobisini yenmek için çocuğun sosyal yönünü geliştirmek gerekir. Ebeveyn ile çocuk arasında iyi iletişim kurmak, çocuğa okulu sevdirmek gerekir.

  • Çocuklara Okulu Sevdirme Yöntemleri Nelerdir?

Anne ve baba tutumları çocukları direk etkiler. Bu yüzden anne ve baba olarak çocuklar üzerinde yoğun baskı kurmayın. Çocukların üzerine fazla düşmeniz çocuğun okula karşı olumsuz tutum sergilemesine yol açar. Çocuğa okulu güven veren bir yer olduğu konusunda ikna etmek gerekir. Çocuğunuz okula giderken tedirgin olmayın. Unutmayın sizin psikolojiniz direk çocuğa yansır. Çocuğa sık sık uyarı ve tembihte bulunmayın. Tedirgin tutum sergilemekten kaçının. Çocuklar okulda sorun yaşayacağı hissinden kurtulması gerekir. Bu yüzden anne ve babalar okula ilişkin güzel açıklamalarda bulunmalıdır. Çocuk okul, öğretmen ve arkadaş ilişkilerinin güvenilirliğine inanması gerekir. Her gün çocukla birlikte okula gitmek doğru bir davranış değildir. Çocuklar anne ve babalarını okulda gördükleri zaman savunma mekanizmalarını kullanırlar. Çok sık ziyaret çocuklarda özgüven duygusunun gelişmesini engeller. Bazı çocuklar için anne ve babalarının okula çok sık gelmesi çocuklar için rahatsız edici bir durum olabilir.

Okula uyum sürecinde anne ve babalar okulda çocuğu ziyaret edebilir. Çocuğun okulda bir sorunu olup olmadığı bu ziyaretlerde anlaşılır. Çocukların okula uyum sağlaması bu ziyaretlerle sağlanır. Baskıcı ailelerde çocuklarda okul fobisi ortaya çıkabilir. Bu durumun aşılması için ailelerin çocukların özgüven duygularını geliştirmesi gerekir. Çocuklarına çeşitli sorumluluklar vererek çocukların özgüven duygusu geliştirilir. Çocukların yeteneklerini fark etmeleri için uygun öğrenme ortamları oluşturmak okulda öğretmenlerin evde ailelerin görevleridir. Çocuklar okula gitmeyi zorunlu bir iş olarak görürler. Öğretmen ve arkadaşları ile diyalog kurmakta zorlanan çocuklarda okul fobisi oluşur. Bu durumun aşılması için okul rehberlik servisleri ile görüşülüp çocuğun sosyalleşmesi için uygun etkinlik ve programlar düzenlenebilir. Çocukların doğru diyaloglar kurması okulu sevmelerine neden olur. Bu da okul fobisini yok eder. Çocuk sosyal ve akademik anlamda teşvik edilmelidir. Çocukların okula alışma sürecinde ödevlerini yapma konusunda teşvik edilmelidir. Ödevlerin çocukla birlikte oyun havasında yapılması çocuğun okul fobisini yenmesine yardımcı olur.

Okula gitmek istemeyen çocuğa kızmayın. Çocuklar okula gitmemeye karşı direnç gösterebilir. Bu durumda ailelerin ılımlı yaklaşması gerekir. Sert tutumlar çocukları okuldan uzaklaştırır. Çocuk ile ebeveyn arasına dikenli teller çeker. Çocuğunuza karşı nasıl davranacağınızı bilmiyorsanız bu konuda mutlaka uzman desteği almalısınız. Bu süreçte çocuğun okula gitmeme sebebini araştırmalısınız. Çözüm odaklı hareket etmelisiniz. Okul etkinliklerine katılan ve sosyal yönü gelişmiş bireylerde okul fobisi çok nadir görülür. Bu yüzden çocukların sosyal açıdan gelişmesi için etkinlikler düzenlenmelidir.

Okulla ilgili olumsuz cümleler kurmayın. Okulu öven hikâye ve masallar anlatın. Çocuklarınızı okula gitme konusunda cesaretlendirin. Okulun bireyin gelişimine nasıl katkı sağladığını çocuğunuza uygun bir dille açıklayın. Çocuğunuzun okul fobisi ile dalga geçmeyin. Çocuğunuzu kesinlikle bir başka çocukla kıyaslamayın.

335 total views, 9 views today