Öfke Nasıl Kontrol Edilir?

  • Öfke Kontrolü Nedir

Öfke insanın sahip olduğu olumsuz duygulardan birisidir. Mutlaka kontrol edilmesi gereken sakıncalı bir duygudur. Kontrol edilmediğinde kişiyi ciddi sıkıntılara sürükler. Öfkeli yaşamak iletişimi yok eder. Öfke karşı tarafa korku aşılar. Öfke sonucunda istenmeyen birçok olay yaşanır. Öfke bir ateş olup ilk önce öfkelenen kişiyi yakar. Atalar bu konuda öfke ile kalkan zararla oturur, keskin sirke küpüne zarar verir gibi sözlerle öfkenin zararlarını anlatmışlardır.

  • Çocuklar Neden Öfkelenir?

Çocuklar çoğu zaman öfkelerini dikkat çekmek için kullanırlar. Çevresindeki insanlara ben varım, ben buradayım beni fark edin mesajları verir. Çocuklar çoğu zaman öfkelerini kontrole etmekte zorlanırlar.  Bebekler, öfke hissine kapıldıkları anda ağlama, uzuvlarını etkin kullanarak (kolları sallamak, bacakları ile tekme atmak, gövdesini germek gibi) tepkiler verirler. 18 aydan sonra çocuklar sinir krizleri geçirmeye başlar. Krizler 2 yaşına kadar devam eder. Öfke durumu dil gelişimini olumsuz etkiler. Çocuklar istek ve arzularını konuşarak değil öfkeleri ile dile getirirler.

  • Çocukların Öfke Anına Verilecek Tepkiler Nelerdir?

İlk aşama çocuğun duygularını anlaması sağlanmalıdır. Öfke hissini neye duyduğunu fark ettirmek gerekir. Çocuğa aktif dinlemeyi öğretmek gerekir. Çocuklar yoğun duygular yaşarken onları sakince dinlemek gerekir. Ani tepkiler vermekten sakının. Öfkelenen çocuğa kızmak, azarlamak, istemediği şeyi zorla yaptırmaya çalışmak öfkesinin artmasına neden olur. Çocuğun neye öfke duyduğunu açıklayabilmesi için kolay ve şekillendirici sorular sormalısınız. Böylece çocuğun kızgınlığını gidermiş olursunuz. Çocukların olumlu davranışlarını pekiştirin. Sakin olmaya çalışın. Çocuğunuzla sakin olduğu bir anda iletişime geçin. Sert cezalar ve hakaret içeren sözcükler kullanmayın. Çocuklarınızı anlamaya çalışın. Yumuşak bir şekilde çocuğa yaklaşıp olayı anlamaya çalışın. Çocuğunuza öfkesini kontrol edebilmesi için destek olun.

1 total views, 1 views today

Add a Comment